Zanim się stanie

______

Liliana Kozak


Wewnątrz galerii - wylany gips - na którym ustawione baletki zdają się utrzymywać równowagę. Subtelny róż wstążek i szarość baletek stapia się z jaśniejszą szarością gipsu. Kojarzą mi się z ariergardą, która wspiera się na dopiero zastygłym gruncie współczesnych działań artystycznych. Wyraźny ślad wzdłuż kałuży gipsu, chlapnięcia, formy jeszcze nie do końca okrzepłe, konkurują z kunsztem dawnych mistrzów. Kierujemy się do salki na dole, przez wąskie, strome schodki, robi się coraz ciemniej i cieplej. Przez gumową zasłonę wchodzimy do małej, ciemnej salki jak do sauny. Stoimy w kolejce, próbując się domyśleć, na co spoglądają poprzednicy przez maleńki otwór, źródło światła. Na filmie widać nagą, dziewczęcą postać unoszącą się na powierzchni wody. Z rękami na piersiach wydaje się trwać w medytacji. Faluje woda jeziora. Czy tytułowa konwulsja - właśnie minęła? Lekkość kroku tancerza zachwyca, lekkość ducha przebija warstwy ćwiczeń, kontuzji i przeobrażeń. Ślad gestu tym razem został utrwalony, nie pozostawiając nas naprzeciwko skończonej, idealnej wypowiedzi tancerza, substancja twórcza otacza, niczym emocjonalnym całunem buty, echo kroków.


Wracam na górę, jeszcze raz przyglądam się kałuży gipsu, coś jeszcze unosiło się na wodzie obok postaci, ale co to było? Czy trwanie na powierzchni jest bierne? Nie widzę Ofelii, raczej zdeterminowaną postać, która w swoim geście staje naprzeciwko siebie, mając za zadanie w chłodzie utrzymać siebie w sobie.

Marta Bosowska, autorka wystawy "Konwulsja" jest absolwentką Wydziału Malarstwa Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Zielonej Górze i Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. To pierwsza autorska wystawa artystki zajmującej się performance, tworzącej obiekty i instalacje. Bosowska uczestniczyła w Performance Platform Lublin 2009, Dniach Sztuki Performance Lwów 2009 (Mnemotechnika), Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Performance w Białymstoku 2009 (Nietykalni), w Wieczorze Performance Galerii Podlaskiej w Białej Podlaskiej w 2010. Wraz z Igą Gosiewską była kuratorką wystawy Opowieści dziwnej treści w BWA w Lublinie w 2010, prowadziła warsztaty interdyscyplinarne Labirynt wyobraźni towarzyszących wystawie kolekcji lubelskiego BWA w Wartszatach Kultury w Lublinie 2010 roku.


Marta Bosowska
KONWULSJA

13.01 - 5.02 2012
Galeria Labirynt

fot. Diana Kołczerwska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz